piątek, 13 lipca 2012

Gofry belgijskie

przepis z blogu WhitePlate

·        1 1/2 kubka (340 g) mleka
·        85 g masła
·        2 do 3 łyżek (60 g) syropu klonowego
·        ¼  łyżeczki soli
·        1 łyżeczki ekstraktu z wanilii
·        2 duże jajka
·        2 kubki (240 gram) mąki pszennej
·        12 g drożdży
Podgrzać mleko do czasu, aż będzie gorące. Przelej je do dużej miski (musi być na tyle duża, by rosnące ciasto z niej nie  wypłynęło), dodaj masło, syrop klonowy, sól i wanilię (i ew. cynamon). Wymieszaj, aż masło się roztopi a całość będzie miała temperaturę pokojową. Dodaj jajka, mąkę i drożdże, wymieszaj. W cieście mogą być grudki.  
Przykryj miskę folią spożywczą i odstaw na godzinę, by ciasto podwoiło objętość. (Upewnij się, że miska jest na tyle duża, by zmieściło się w niej podwojone ciasto). Kiedy ciasto wyrośnie, można piec gofry, ale lepiej wstawić je na noc do lodówki. Gofrownicę rozgrzać. Spryskać delikatnie olejem roślinnym i wlewać ciasto. Zamknąć i piec ok. 6 minut (ilość ciasta i długość pieczenia zależy od gofrownicy). Wafle muszą być złocisto-brązowe. Jeśli nie jemy ich od razu, należy wstawić je do piekarnika nagrzanego do ok. 90 st C. Podawać z bitą śmietaną, owocami.

Maszynkę do gofrów mam sprzed chyba 30 lat :) Przywieziona z NRD. Ma moc 800W. Każda inna, której próbowałam nie smaży gofrów tylko je przydusza, nie nadając chrupkości.
Gofry wyszły pyszne! Porcja idealna!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz