poniedziałek, 9 maja 2011

WP#116 Golspie loaf

W tym tygodniu gospodarzy Etrala i proponuje okrągły razowy chlebek. Ja do razowego jakoś nie mam szczęścia, ale ten wyrósł elegancko i jest wyjątkowo smaczny jak na razowiec.
Golspie loaf

-250 g wody w temperaturze pokojowej
-300 g jęczmiennego lub żytniego zakwasu
-3/4 łyżeczki świeżych, pokruszonych drożdży

-400 g pełnoziarnistej mąki pszennej

- 1 łyżeczka soli morskiej

- 75 g grubej mąki owsianej do obsypania bochenka(użyłam otrąb owsianych, bo je uwielbiam!)


Wymieszać dokładnie wodę z zakwasem i drożdżami, do całkowitego rozpuszczenia drożdży.

W dużej misce wymieszać mąkę z solą, wlać zakwas z wodą i drożdżami i dokładnie wymieszać. Ciasto przełożyć do miski i odstawić na 10 minut. Posmarować blat łyżeczką oliwy, wyłożyć na niego ciasto i krótko zagnieść, około 10 sekund, przełożyć do naoliwionej miski i odstawić na 10 minut. Po tym czasie należy powtórzyć zagniatanie i odłożyć ciasto na 1 godzinę. Tortownice lub inna okrągła formę wysmarować oliwą i obsypać połowa mąki owsianej. Blat posypać resztą maki owsianej wyłożyć ciasto i uformować tarczę o średnicy waszej tortownicy ( około 20 cm). Włożyć uformowane ciasto je do formy łączeniem w dół i docisnąć równomiernie do blachy. Obsypać reszta mąki, przykryć i odłożyć na godzinę lub do podwojenia objętości - u mnie czas wyrastania wynosił 1,5 godziny. Naciąć ciasto w głęboki krzyż aż do podstawy formy, najlepsza byłaby plastikowa łopatka, którą wbijamy w ciasto, przecinając je do samego spodu. Pieczemy w temp 210 przez 25 minut, zmniejszamy do 190 i dopiekamy jeszcze 20 minut, aż będzie brązowe. Po upieczeniu trzeba wyciągnąć chleb z formy i wystudzić na kratce.


2 komentarze:

  1. Wyszedł Ci piekny !!
    Bardzo dziekuje za wspólne pieczenie :)

    OdpowiedzUsuń
  2. mój w piekarniku siedzi, zaraz go wyjmuję:) ...ja razowce uwielbiam ..a ten mnie zaintrygował tym bardzo głębokim nacinaniem po wyrastaniu ....Twój udał ci się pieknie:) takiego samego sobie życzę:) pozdrawiam ciepło jolanta szyndlarewicz

    OdpowiedzUsuń