sobota, 23 października 2010

WP#90 100% razowiec pszenny

Dwa chleby zaproponowała Jola, a ja wybrałam 100% razowiec pszenny.

100% razowiec pszenny

Składniki poolish:
5 g świeżych drożdży
250 g letniej wody
250 g mąki pszennej razowej 100%

Drożdże rozpuściłam w wodzie i wlałam je do mąki, dokładnie wymieszałam, zakryłam i zostawiłam w cieple na 5 godzin (min 3, max 5 godzin). Do tego czasu mój ferment dobrze wyrósł (podwoił objętość) i może odrobinę opadł- to znak , ze poolish jest gotowy do użycia.

Składniki ciasta właściwego:
250 g mąki pszennej razowej 100%
5 g świeżych drożdży
10 g soli
80 g wody

Poolish wymieszałam z reszta składników i wyrobiłam sprężyste, odrobinę lepkie ciasto (łatwo jednak odchodzące od rak i stołu). Uformowałam kule, którą umieściłam w misce i pod przykryciem zostawiłam na 2 godziny, w połowie czasu ciasto złożyłam.Następnie wyjęłam je nas stół, rozciągnęłam delikatnie w prostokąt i zaczęłam zwijać, dobrze dociskając miejsce złączenia. Chleb umieściłam w wysmarowanej oliwą blaszce, zakryłam naoliwioną folią i pozwoliłam mu wyrosnąć ok 1 godziny.W tym czasie rozgrzałam piec do 250C i do gorącego wsunęłam foremkę z chlebem. Piekłam z parą Po 15 minutach , zmniejszyłam temperaturę do 230C i piekłam jeszcze ok. 20 minut.

Uwagi:
  • smaczny, acz bardzo razowo, intensywny.
  • piekłam w garnku, chociaż ciasto zwarte. 
 

1 komentarz:

  1. Agnieszko to prawda jest zwarty, ale wspaniały w smaku:). Dziękuję za wspólne pieczenie ze mną:). Pozdrawiam cieplutko
    Jola Szyndlarewicz

    OdpowiedzUsuń